Ha beírod a Google keresőbe, hogy végleges szőrtelenítés, egy csomó találat jelenik meg. Mindenféle eljárást találsz: IPL, SHR, dióda lézer… És szinte mindegyiket végleges szőrtelenítésként hirdetik. Ám ez valóban így van? Sajnos a „végleges szőrtelenítésként” meghirdetett szolgáltatások sok esetben még tartósnak se mondhatóak. Az IPL és az SHR esetében biztosan nem kapunk végleges eredményt, de mi a helyzet a lézeres szőrtelenítéssel? Olvass tovább, és elmondom, hogy tartós vagy végleges a lézeres szőrtelenítés.
Mielőtt megfejtenénk az igazságot…
A végleges szőrtelenítés egy olyan csalogató kifejezés, ami minden nő szívét megdobogtatja. Viszont gyakran tapasztaljuk, hogy a vendégek nincsenek tisztában azzal, melyik módszerrel lehet elérni tartós szőrtelenítést, és melyikre mondhatjuk, hogy végleges. Jönnek a gyanakvó tekintetek, bizonytalanságok, ami teljesen érthető reakció. Mi sem szívesen költenénk el egy rahedli pénzt olyan kezelésre, amire azt mondják végleges, közben pedig 1-2 év múlva ugyanott tartunk, ahol elkezdtük.
Még nagyjából tíz évvel ezelőtt, amikor az IPL módszer elterjedt, hallottunk is ilyen esetekről. A vendégek átverve érezték magukat, hisz a kezelés nem lett végleges, és egyébként is szőke szőrük volt, így nem hatott semmit. Nyilván akkoriban még a kozmetikus fejében is volt némi zűrzavar ebben a témában, de azóta rengeteget fejlődött a technológia.
IPL, SHR… Mi a helyzet velük?
Az IPL-ről kijelenthetjük, hogy csak tartós szőrtelenítésre való, hiszen a villanófény nem annyira erős, hogy a szőrtüszők gyökeréig hatoljon, és végleg megsemmisítse azt. Az SHR technológia már olyan szempontból ideálisabb az IPL-nél, hogy a szőke szőrszálakat is lehet vele kezelni, hisz nem csak a melanin segítségével hatol a szőrtüszőbe. Ennél a technológiánál fokozatosan melegítik fel a kezelt szőrszálakat szórt fénnyel, így nagyon sokszor kellene átmenni a területen, hogy megközelítse a szőrtüszőben azt a hőfokot (60-70 fok), aminél az roncsolódni kezd. Ahhoz viszont, hogy ezt elérjék, és eredményes lehessen a kezelés, veszélybe kerülhet a vendég bőre, mivel a szórt fénynek hála, a bőrt is éri a meleg. Ezt a kockázatot viszont a kezelő ember nem szokta vállalni érthető okokból, így inkább kevesebbszer megy át a területen. Emiatt az SHR-nél a szőrnövekedés nem áll meg véglegesen, csak lelassul, tehát az eredmény is csak ideiglenes lesz.
Ezekből kiindulva bátran állíthatjuk, hogy mindkét módszer segít abban, hogy pár évig ne kelljen borotválkozni, viszont egyrészt foltok itt is maradhatnak, valamint idő kérdése, hogy újra visszanőjön a szőrállomány.
A lézeres szőrtelenítés tartós, vagy végleges?
A lézer az előző két technológiával ellentétben célzottan, nagy energiával hat a szőrszálakra. A 60-70 fokos hőmérséklettel halálos csapást mér a szőrtüszőre, ami így véglegesen roncsolódik, és többé már nem nő belőle szőrszál. Mindez sem az IPL-ről, sem az SHR-ről nem mondható el, hiszen ezek csak lelassítják a szőrnövekedést, nem pedig megszüntetik azt.
100%-ban azért nem lehet erre a technológiára rámondani, hogy végleges szőrtelenítés, mert az emberi szervezet csodálatos, és minden sejt folyamatosan a túlélésre játszik, persze akkor, ha valaki egészséges. Ez egy nagyon szuper dolog, viszont emiatt előfordulhat, hogy új szőrszálak nőnek ki, igaz már csak elenyésző mennyiségben. Ezért is van szükség évente egy fenntartó kezelésre, illetve azért is, mert lehetnek kósza szálak, amik valahogyan túléltek minden alkalmat, amikor nálunk jártál.
Egy biztos: az a szőrtüsző, amit lézerrel roncsoltunk, már nem fog szőrszálat növeszteni soha! Ez bizony tény!
A fenntartó kezelések elmulasztásával több év múlva (akár 7-8) tapasztalható újra szőrnövekedés, ami a sejtmegújulási folyamatoknak köszönhető. Azonban ne aggódj, ezek az újonnan kinőtt szőrszálak már nem olyanok lesznek, mint a korábbiak, attól sokabb puhábbak, világosabbak és ritkábbak.
Mindezekből következik, hogy egyértelműen a legjobb opció a hosszantartó (akár végleges) szőrtelenségre a lézeres szőrtelenítés.